Riigikogu valimised 2015

13.03.15

 

Riigikogu valimise seadus (avaneb aktiivsele tekstiosale vajutades)

Vabariigi Valimiskomisjon (avaneb aktiivsele tekstiosale vajutades)

 

Riigikogu valimised 2015 VALIMISTOIMINGUD JA TÄHTAJAD (avaneb aktiivsele tekstiosale vajutades)

 

MÖÖDUNUD RIIGIKOGU VALIMISTEST ARVUDE KEELES

1. märtsil toimunud Riigikogu XIII koosseisu valimised on saanud ajalooks. Kuigi selle ülevaate kirjutamise ajaks ei ole veel Vabariigi Valimiskomisjon valimistulemusi ametlikult välja kuulutatud ja parlamendi uus koosseis esimesele istungile kogunenud, saab heita möödunud valimistele Rapla vallas pilgu läbi arvude.

Valla valijate nimekirjadesse oli kantud 7300 valijat, kes andsid valimisringkonnas nr 4 (Harju- ja Raplamaa) üles seatud kandidaatide poolt 4774 häält, millest kehtivaid hääli oli 4752. Hääletamisest osavõtt vallas oli 65,40%, mis on mõnevõrra kõrgem nii üleriigilisest tulemusest (64,2%) kui ka Rapla maakonna omast (63,1%)

Seega näivad riigi asjad vallaelanikele minevat enam korda kui koduvallas toimuv (osavõtt 2013. a volikogu valimistest 56,03%).

Valimiste läbiviimiseks vallas oli  moodustatud 7 valimisjaoskonda – 3 Rapla linnas, lisaks neile olid jaoskonnad avatud Alus, Hagudis, Kodilas ja Kuusikul. Suurima valijate arvuga oli Rapla Kultuurikeskuses asuv jaoskond (1997 valijat), väikseim Kuusiku jaoskond (301 valijat).

Kõige aktiivsemad valijad olid Rapla Kultuurikeskuses asunud jaoskonnas, kus koos elektrooniliselt hääletanutega osales 67,6% valijatest. Teistest tagasihoidlikumalt osalesid valimistel Kodila piirkonna valijad.

E-hääli anti Rapla vallas möödunud valimistel 1552, mis teeb 21,3% nimekirjadesse kantud valijatest. See näitaja on pisut kõrgem, kui riigi keskmine e-häälte protsent (19,6%).

Nüüd siis ka antud kandidaatidele antud häältest.

Peab kohe ära märkima, et vallas antud hääli jagus kõikidele valimisringkonnas kandideerinud erakondadele (10) ja üksikkandidaatidele (2). Küll oli aga erakondade nimekirjades kandidaate (kokku 20), keda Rapla valla valijad ei pidanud ühegi hääle vääriliseks. Hääli said ka mõlemad ringkonnas kandideerinud üksikkandidaadid.

Erakondadest oli valla elanike vaieldamatu lemmik Eesti Reformierakond, kes sai 1459 häält ehk 30,70% kõikidest kehtivatest häältest. Talle järgnesid Eesti Vabaerakond (853 häält, 17,95%) ja Erakond Isamaa ja Res Publica Liit (768 häält, 16,16%).

Tuues välja kandidaatide häälesaagi, oli häältemagnetiks meie vallas 584 häälega Taavi Rõivas Eesti Reformierakonnast (12,29%). Teise tulemuse sai meie vallast Eesti Vabaerakonna nimekirjas kandideerinud Alar Mutli (505 häält, 10,63%) ja kolmanda Jüri Ratas Eesti Keskerakonnast (433 häält, 9,11%).

Lõpetuseks toon ära ka teistele meie vallast kandideerinutele antud hääled:
Ain Täpsi (Eesti Reformierakond) – 132 häält;
Tiit Leier (Erakond Isamaa ja Res Publica Liit) – 97 häält;
Tiit Tammsaar (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) – 73 häält;
Madis Roodla (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) – 70 häält;
Jüri Võigemast (Eesti Keskerakond) – 68 häält;
Väino Sassi (Eesti Keskerakond) – 27 häält.

Kellel on soovi saada valimiste kohta veel lisainfot, saab seda Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehelt (http://www.vvk.ee/).

Ants Soodla
Rapla vallasekretär

Rapla Teatajas 13.03.2015 ilmunud artikkel.

 

Rapla valimisjaoskondi külastasid põhjanaabrid ja tegid uudisklipi YLE uudistele, mida saab näha SIIT (algus 2 minutil).

 

Toimetaja: ANNELI PÄRNA